
Reprodukcyjna Ferma Gęsi
Mąkoszyce
Historia gospodarstwa
Gospodarstwo prowadzone jest od 1986 roku i przez cały okres działalności jest systematycznie unowocześniane i automatyzowane. Obecnie do gospodarstwa należy ponad 300ha gruntów rolnych oraz wytwórnia pasz.
Ferma reprodukcyjna
Jaja wylęgowe dostarczane są do kilku zakładów wylęgowych na terenie kraju. Ferma jest stopniowo modernizowana, co pozwala na osiąganie i utrzymywanie najwyższych standardów higieniczno – weterynaryjnych (obowiązujących w krajach Unii Europejskiej) przy zbiorze, przygotowaniu do sprzedaży i wysyłce jaj wylęgowych.
Od początku prowadzenia fermy reprodukcyjnej Grażyna i Marek Sembereccy ściśle współpracują z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym Zakładem Doświadczalnym Kołuda Wielka i Krajowym Ośrodkiem Badawczo – Hodowlanym Gęsi.
Od wielu lat współpracują także z naukowcami i uczelniami rolniczymi w kraju.
Stała współpraca prowadzona jest z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu - Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Zakład Hodowli Drobiu. W ramach tej współpracy na fermie są wykonywanie liczne badania wykorzystywane w celach naukowych jak i do prac badawczych.
Właściciele
Grażyna i Marek Sembereccy są absolwentami Akademii Rolniczej w Poznaniu. Hodowlą gęsi zajmują się od 1987 roku. Pierwsze stado gęsi rzeźnych liczyło 500 szt. Dzisiaj produkują ich rocznie ponad 4 tys. Wyspecjalizowali się w reprodukcji gęsi rodu Biała Kołudzka. Stado hodowlane liczy ponad 5 tys. szt. Ferma gęsi reprodukcyjnych zaliczana jest do największych w Polsce i całej Europie.
Marek Semberecki ukończył Studia Podyplomowe z zakresu produkcji drobiarskiej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobyta wiedza pozwala na uzyskiwanie wysokich wskaźników reprodukcyjnych.
Grażyna i Marek Sembereccy należą do pionierów i inicjatorów mających na celu zorganizowanie, a także zrzeszenie hodowców i producentów gęsi.
Przy ich dużym zaangażowaniu udało się utworzyć Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi, gdzie Marek Semberecki pełni funkcję v-ce Prezesa Wielkopolskiego Ogniwa Terenowego. Za jego namową powstało w Polsce kilka Grup Producentów Rolnych zrzeszających hodowców i producentów gęsi, on sam należy do Grupy Producentów Rolnych GAYOR z siedzibą w Ostrowie Wlkp. i czynnie w niej działa.
Grażyna i Marek Sembereccy są współorganizatorami ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi organizowanym w Ostrzeszowie w Wielkopolsce.
Byli sponsorami na XXI Międzynarodowym Sympozjum Drobiarskim Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej, które odbyło się we wrześniu 2009 roku.
Są aktywnymi działaczami na rzecz wypromowania gęsiny w Polsce.